Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vodstvo-Přerov

26. 12. 2008

 

             Vodstvo
Významným vodním tokem protékajícím městem Přerov, v délce asi 9,34 km, je řeka Bečva. Řeka vzniká soutokemVsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí. Obě řeky pramení na svazích Vysoké, Vsetínská Bečva (též označována jako Horní Bečva) na jižních a Rožnovská Bečva (též označována jako Dolní Bečva) na severních.
Oba prameny Bečvy zakreslil na své mapě Moravy z roku 1627 již Jan Amos Komenský. V minulosti sloužila řeka jako dopravní cesta pro plavbu dřeva a také jako zásobárna ledu. Přestože byly obě části řeky ve třicátých letech 20. století takřka po celé délce zregulovány, nadále Bečva hrozí záplavami. Jedny z největších postihly okolí řeky po celém toku v roce 1997.
Dalším důležitým vodním tokem je Strhanec, který začíná u manipulačního stavidla na jezu v Oseku n/B a vlévá se zpět do Bečvy ve dvou místech - u bývalého Kryškova mlýna (dnes Sportovní centrum) a za areálem společnosti PRECHEZA. Správcem obou těchto významných toků je Povodí Moravy, s.p., se sídlem v Brně. Místními částmi Újezdec a Lověšice dále protéká potok Svodnice a Penčicemi, Čekyní a Žeravicemi potok Olešnice.